Історія розвитку Асоціації

Асоціація директорів ПТНЗ України торговельно-кулінарного профілю була створена у 2003 році з метою дійової координації всіх споріднених навчальних закладів для створення і впровадження стандартів освіти, уніфікації планів, програм, створення підручників, посібників, вправ, тощо, вивчення та розповсюдження кращого досвіду. Асоціація створена на громадських засадах і на сьогодні налічує 65 училищ.

За роки існування асоціації нами було проведено дев’ять семінарів за темами: „Проблеми формування змісту професійної освіти в умовах ступеневої підготовки фахівців” 03-04 лютого 2003 року у м. Києві, „Розробка державних стандартів з професій торговельно-кулінарної галузі”  04-05 червня 2004 року у м. Чернігові, „Пріоритетні напрямки розвитку професійної освіти торговельно-кулінарного профілю та впровадження державних стандартів у професійно-технічних навчальних закладах” у м. Чернівці 26-28 жовтня 2005 р., „Обговорення державних стандартів за професіями „Кухар” „Продавець продовольчих товарів” у м. Києві 10-12 травня 2006 р., „Використання інноваційних технологій навчання у професійно-технічних навчальних закладах торговельно-кулінарного профілю України” 24-27 жовтня 2006 р. у м. Донецьку, «Інноваційні, педагогічні, комунікаційні технології в ресторанному і готельному бізнесі і їх впровадження в навчальний процес» 10-12 жовтня 2007 року у АР Крим,  „Сучасні підходи до професійної підготовки фахівців готельно-ресторанного та торговельного сервісу – крок в майбутнє" 05-08 лютого 2008 р. у м. Києві, «Створення стандартів нового покоління – вимога часу» 26-28 травня 2010 року у   м. Полтава та останній семінар у м. Львів 22-25 лютого 2011р.

Досвід таких семінарів показав необхідність та актуальність їх проведення. Адже ми обмінюємось не тільки досягненнями, власними родзинками у навчально-виховних процесах, які є у кожному училищі, а й вивчаємо новітні вимоги галузі, випрацьовуємо єдині підходи до навчання і виховання висококваліфікованого фахівця.

Світ торгівлі, ресторанного сервісу швидко розвивається, змінюються типи підприємств, технології обслуговування. З’являються супер, гіпермаркети, мережі ресторанів, нові методи торгівлі, різні форми стимулювання продажу, новітні технології виробництва, сучасні засоби реклами. І саме практика подає нові приклади роботи, з’являються професійні терміни, поняття, яких у літературі ще немає. Тому наше спільне завдання – самим швидко навчатись новому і навчати молодь, тримати тісний  зв’язок із  роботодавцями, постійно вивчати вимоги ринку праці.

На семінарах ми розглядаємо питання проведення  і участі у Всеукраїнських і Міжнародних конкурсах фахової майстерності серед учнів та працівників училищ. Адже у конкурсах професійної майстерності загартовується професійна культура, високий професіоналізм, трудова активність, почуття нового, ініціативність, вимогливість, витримка. Ось чому проведенню конкурсів на кращого продавця, кухаря, кондитера, декоратора, бармена-офіціанта приділяється велика увага.

За активною участю членів Асоціації були створені творчим колективом працівників Вищого комерційного училища КНТЕУ Державні стандарти підготовки кваліфікованих робітників затверджені наказами Міністерства освіти і науки України за професіями: «Продавець» (наказ № 638 від 23.08.2006р.), «Кухар» (наказ № 772 від 29.08.2007р.), «Кондитер» (наказ № 989 від 28.10.2009р.).

Діяльність Асоціації постійно висвітлюється у засобах масової інформації: газетах «Освіти України», «Університет і час», журналі «Професійно-технічна освіта».

 

 

 

Голова Асоціації                                                        Л.Кришемінська